bilgi@e-dersmerkezi.com
Hoşgeldin Ziyaretçi

Deneme Öğretmeni

Öğretmen Tanıtım Sayfası
e-Ders Merkezi | Öğretmen Deneme Öğretmeni I. Mihver’in ilk zaferleri (1939-1942)

A. 1939: Doğuda Blitzkrieg
- 1938’den itibaren, Hitler güç kullanarak bazı toprakları ilhak* etmeye başlamıştı: Mart 1938’de Avusturya’yı ele geçirdi. Daha sonra, aynı yılın eylül ayında, Münih Konferansı’ndan sonra, Çekoslovakya’nın bir bölümünü işgal etti. Mart 1939’da Bohemya-Moravya bölgesi Almanya’ya atılırken, Slovakya da bağımsız oldu. 1939 yazında, Hitler nüfusun çoğunluğunu Almanların oluşturduğu Dantzig’in Almanya’ya iadesini istedi. 23 Ağustos 1939’da, dünya şaşkınlık içinde Moskova’da Alman-Sovyet Paktı*’nın imzalandığını öğrendi. Böylece rahatlayan Hitler artık harekete geçebilirdi.

- 1 Eylül 1939’da Alman orduları Polonya’ya girdi. 3 Eylül’de Fransa ve Birleşik Krallık Almanya’ya savaş ilan ettiler. Polonya cephesi, uygulanan yeni savaş stratejisi Blitzkrieg* ya da “yıldırım savaşı” sayesinde birkaç gün içinde düştü. Polonya’nın eskimiş uçakları ve kahraman süvari güçleri Wehrmacht*’ın modern topları ve uçakları karşısında hiçbir şey yapamadılar. 17 Eylül’de, Sovyetler de Alman-Sovyet Paktı uyarınca ülkenin doğusunu işgal ettiler. Böylece direniş olanaksız hale geldi. Dört haftada ezilen Polonya teslim olmak zorunda kaldı. Batıda ise müttefik orduları yerlerinden kıpırdamadılar ve aşılamayacağına inanılan Maginot Hattı*’nın gerisinde kaldılar. Savaş çıktığında, Fransızlar ve İngilizler
ordularını modernleştirme çabası içindeydiler. Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, sömürgelerdeki kuvvetlerini kullanmayı ve Almanya’yı kuşatmayı planlıyorlardı. Dolayısıyla Polonyalılar ilk darbeyi yapayalnız karşılamak zorunda kaldılar. 

- Bu ilk zaferden sonra, Almanya ve Sovyetler Birliği Doğu Avrupa’yı çıkarları doğrultusunda yeniden düzenlediler. Polonya iki ülke arasında paylaşıldı. Ülkenin seçkinleri (subaylar, soylular, öğretmenler) katledildi. Almanlar Slavlardan, özellikle de Yahudilerden kurtularak Polonya’yı sömürgeleştirmek istiyorlardı. Yahudilerin bir araya toplanarak katledilmesine çarpışmalar sona erer ermez başlanmıştı. Sovyetler ise “karşıdevrimci unsurları” ortadan kaldırmak istiyorlardı. Kızıl Ordu, Kasım 1939’da Finlandiya’yı, ardından haziran 1940’da Baltık ülkelerini işgal etti. Stalin, güneyde Romanya’yı Besarabya’yı teslim etmeye zorladı. Böylece, Sovyetler Birliği 1917 Devrimi’nden önce Rusya’ya ait olan batı sınırındaki toprakları geri almış oluyordu.
EĞİTİMLERİ